logo

•• Hlavné príčiny plytvania potravinami ••


Plytvanie potravinami nadobudlo také rozmery, že ho možno považovať za celosvetový problém, ktorý sa prejavuje vo všetkých článkoch poľnohospodársko-potravinárskeho reťazca, od poľa až po stôl spotrebiteľa.

Podľa niektorých údajov zozbieraných od roku 1974 dodnes sa odhaduje, že plytvanie potravinami vo svete sa zvýšilo o 50 %.

Otázkou plytvania potravinami sa zaoberá aj Európsky parlament. Vo svojej správe k téme „Ako predchádzať plytvaniu potravinami: stratégie pre efektívnejší potravinový reťazec v EÚ“ uvádza tieto hlavné príčiny plytvania potravinami:  

Nadprodukcia, nesprávne zacielenie výrobkov (neprimeraná veľkosť alebo tvar), poškodenie výrobku alebo jeho obalu, pravidlá marketingu (problémy vzhľadu alebo poškodený obal) a nevhodné riadenie zásob alebo marketingové stratégie sú významnými príčinami plytvania potravinami. Aby sa čo najviac znížil potravinový odpad, je potrebné zapojiť všetkých účastníkov potravinového reťazca a zamerať sa na rozličné príčiny plytvania v jednotlivých sektoroch.

K plytvaniu dochádza v poľnohospodárstve, spracovateľskom priemysle, distribučných spoločnostiach, domácnostiach spotrebiteľov. Potravinami sa plytvá tak v rozvinutých, ako aj v rozvojových krajinách. Potravinový odpad tvorí paralelnú reťaz s produkčným reťazcom a vedie k množstvu negatívnych externých účinkov.

Príčiny plytvania nie sú vždy rovnaké. Menia sa v závislosti od článku poľnohospodársko-potravinárskeho reťazca, typu výrobku a tiež miesta, kde dochádza k plytvaniu. Rozdelením reťazca do piatich sektorov (poľnohospodárska výroba, riadenie a uskladňovanie, spracovanie, distribúcia a spotreba) možno vidieť, ako rôzne správanie v rámci každého z nich vedie k vyraďovaniu plne požívateľných potravín: od strát pri zbere a skladovaní, cez dopravu v nie príliš bezpečných podmienkach a chyby pri balení, až po zlé návyky spotrebiteľov pri nákupe a využívaní potravinárskych výrobkov.

Pokiaľ ide o priemyselné krajiny, väčšia časť plytvania sa sústreďuje v neskorších fázach, teda v distribúcii a spotrebe, a to predovšetkým pre nadbytok vyrobených potravín, zatiaľ čo v rozvojových krajinách sa sústreďuje v počiatočných fázach vzhľadom na nedostatok moderných poľnohospodárskych technológií, efektívnych dopravných systémov a dopravnej infraštruktúry (napríklad chladiacich reťazcov) a možností bezpečného uskladnenia.

Európsky parlament vo svojom stanovisku konštatuje, že vzhľadom na uvedené je nevyhnutné, aby boli občania informovaní nielen o príčinách a dôsledkoch plytvania, ale aj o spôsoboch, ako ho obmedziť.



Zdroj:
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+REPORT+A7-2011-0430+0+DOC+XML+V0//SK#title1

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...